O których adeptów inżynierii IT będą bić się firmy i uczelnie? My to już wiemy – Komisja III Ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace i projekty inżynierskie z informatyki wyłoniła zwycięzców. Rywalizacja w tym prestiżowym konkursie była bardzo zacięta – wpłynęło ponad 100 prac dyplomowych z uczelni z całej Polski. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia ekspertom z branży informatycznej oraz przedstawicielom środowiska akademickiego. Dzięki współpracy z NASK pula nagród w tym roku wyniosła aż 50 tys. zł.
Pierwsze miejsce (i nagrodę w wysokości 20 tys. zł) wywalczył zespół z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH – Karol Zając, Piotr Kica, Adam Nowak i Krzysztof Gądek. Zwycięski projekt dotyczył „Narzędzi wspierających uruchamianie modeli obliczeniowych z dziedziny medycyny insilico”.
Drugie miejsce i 14 tys. zł zgarnęli studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej za projekt ,,RNAPDBEE 3.0: Webserwer do analizy struktur 3D RNA”. Tę pracę dyplomową przygotowali: Kamil Niżnik, Paweł Śnioszek, Gabriel Wachowski i Mikołaj Żurawski.
Na miejscu trzecim (nagroda w wysokosci 8 tys. zł) uplasował się zespół z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej – Zofia Wrona, Piotr Witkiewicz i Mikołaj Stańczyk. Zgłosili oni do konkursu pracę pt. „Explorations in practical aspects of autonomic computing”.
Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienia czterem projektom:
- „Gary – Kompleksowy System Obsługi Incydentów Ratunkowych” (autorzy: Aleksandra Mira, Adam Szerszenowicz, Stanisław Godwod, Borys Kotnowski, Bartosz Semeniuk, Julia Urbaniak, Rafał Osica, Wiktor Czech, Aleksander Kozakowski i Jan Zwolan), Wydział Informatyki, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie;
- „Indoor positioning system based on Ultra-Wideband technology” (autorzy: Sebastian Szczepański i Aleksander Wójtowicz), Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie;
- „Adaptation of a continual learning method that alleviates the problem of forgetting for Generative Adversarial Networks” (autor: Bartosz Cywiński), Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Politechnika Warszawska;
- „Klasyfikacja ligandów z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych” (autorzy: Jacek Karolczak, Anna Przybyłowska, Konrad Szewczyk i Witold Taisner), Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Poznańska.
- Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym! Zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 12 października 2023 w siedzibie NASK w Warszawie.
Organizatorami konkursu z ramienia Zarządu Głównego PTI są Oddziały Małopolski i Podkarpacki. Konkurs w roli partnera wpiera Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Cyfrowa Przyszłość. Funkcję patrona merytorycznego pełniła Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka oraz Sektorowa Rada ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo. Organizatorzy dziękują także recenzentom prac i projektów konkursowych za ogrom pracy, poświęcony czas oraz chęć dzielenia się własnym doświadczeniem naukowym i praktycznym. Więcej informacji – na stronie konkursu: https://kpi.pti.org.pl/