Z żalem i smutkiem informujemy, że 30 lipca 2021 r. zmarł mgr inż. Janusz Popko, absolwent Wydz. Elektroniki (kierunek: Maszyny Matematyczne) Politechniki Warszawskiej.
Janusz Popko, po ukończeniu studiów w 1967 r. rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych, w którym przepracował 6,5 roku zajmując się, jako Kierownik Pracowni, diagnostyką systemów komputerowych oraz metodyką projektowania urządzeń komputerowych. Brał udział w opracowaniu, w ramach wspólnego projektu z wrocławskimi Zakładami ELWRO, prototypu maszyny cyfrowej ODRA 1305.
W IMM rozpoczął także prace, jako główny projektant, nad konstrukcją minikomputerów MOMIK 8b w wersji 100 i 1000. Prace te kontynuował, jako kierownik początkowo Pracowni, a następnie Zakładu w nowopowstałym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Informatyki przy Zakładach „ERA” w Warszawie. Minikomputery Momik 8b 100 i 1000 stanowiły podstawę produkowanego w wielu odmianach i w dużej ilości rodziny komputerów biurowych Systemu MERA 300. Janusz Popko był także projektantem płyty głównej prototypu minikomputera SM-3, będącego analogiem komputera PDP11/20, a także konstruktorem jednostki centralnej (MCP-86), wchodzącej w skład systemu NUXON-500 – numerycznego sterowania obrabiarkami. Moduł MCP-86 był 16-bitowym mikrokomputerem umożliwiającym szybkie obliczenia niezbędne w tego typu systemie. W ramach prac Międzyzakładowego Zespołu Specjalistów pracującego nad stworzeniem pierwszego polskiego komputera personalnego Mazovia 1016, Janusz Popko zaprojektował jego płytę główną. Nadzorował także proces wdrażania go do produkcji seryjnej.
Janusz Popko przepracował w Zakładach Era przeszło 18 lat.
W okresie swojej zawodowej aktywności zaprojektował jeszcze wiele innych specjalizowanych mikrokomputerów, jak np. jednostkę centralną z mikroprocesorem Intel 8085 dla Control Program/Microcomputer, czy też jednostkę centralną dla systemu współpracy z meteorologicznymi radarami.
Kolejnym i ostatnim miejscem Jego pracy był Bank Gospodarki Żywnościowej, w którym, jako Kierownik Działu, przez 20 lat zajmował się administrowaniem systemu bankowości elektronicznej.
Był autorem szeregu prac naukowych oraz publikacji. Szczególnie pamiętamy jego niedawny udział w przygotowaniu książki z cyklu Polska Informatyka – o minikomputerach i historii informatyki w warszawskich Zakładach ,,ERA’’.
Janusz Popko był człowiekiem niezmiernie skromnym, otwartym i życzliwym, chętnie dzielił się swoją głęboka wiedzą i doświadczeniami. Uważany był za jednego z najwybitniejszych, o ile nie za najwybitniejszego konstruktora minikomputerów, a w środowisku informatyków traktowany był, jako informatyczny „guru”.
Cześć Jego pamięci!!!