Strona głównaAktualnościDomena 2/2023 – nowa porcja ciekawych tekstów, dostępnych dla każdego!

Domena 2/2023 – nowa porcja ciekawych tekstów, dostępnych dla każdego!

-

KATEGORIE:

Zapraszamy do lektury kolejnych artykułów na tematy związane z IT. Tematem numeru nowej „Domeny” – jak na przedwyborczy czas przystało – jest cyfryzacja w administracji publicznej. Jarosław Deminet przedstawia argumenty przemawiające za tym, żeby zlikwidować Ministerstwo Cyfryzacji, a jego kompetencje podzielić między inne resorty. Kolejny „gorący” politycznie tekst – to „Stracone cyber-szanse” Joanny Karczewskiej. Autorka wskazuje, że decydenci niespecjalnie dbają o cyberbezpieczeństwo oraz powszechną świadomość cyberhigieny (choć wiele można by zmienić relatywnie niewielkim nakładami).

W najnowszej Domenie znajdziecie także wiele informacji o sztucznej inteligencji oraz jej wpływie na społeczeństwo. Marek Hołyński kreśli sposób postrzegania AI na przestrzeni ostatnich dekad, a w relacji z konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego omawiamy najważniejsze obecnie szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Tomasz Kulisiewicz opisuje unijne działania mające na celu wypracowanie i wdrożenie standardów prawnych i etycznych związanych z AI (zwłaszcza w przypadku systemów wysokiego ryzyka).

Kolejny ważny temat tego numeru to sieci telekomunikacyjne – przedstawiamy historię sieci światłowodowych, które mają już niemal pół wieku, a także piszemy o planowanych sieciach 6G, niezbędnych do bezpiecznego przesyłu danych pomiędzy rosnącą liczbą urządzeń, wielozmysłowego doświadczenia komunikacji (immersive communication) oraz współpracy systemów AI/ML z ludźmi.

W sekcji „Informatyka i antroposfera” Ada Florentyna Pawlak przedstawia historię myśli filozoficznej dotyczącej przekraczania naszych, ludzkich możliwości – od religijnej transgresji do technologicznego transhumanizmu. Zamieszczamy także bardzo praktyczny i współczesny materiał na temat projektowania zachowań, czyli kolejnej fazy monetyzacji naszych danych.

Dział „informatyka szkolna” w obecnym numerze zawiera materiały dotyczące zarówno szans, jak i zagrożeń ze strony najnowocześniejszych technologii w edukacji. Piszemy o problemach związanych z wykorzystaniem przez uczniów i studentów generatywnej sztucznej inteligencji, ale także o zastosowaniu VR do rewalidacji dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi oraz o pozytywnym potencjale gier komputerowych.

W numerze nie zabrakło także informacji ważnych wydarzeń dla naszego stowarzyszenia – Zjazdu Delegatów oraz prac nad programem działań, który będzie obowiązywał w latach 2023-2026.

Jak zwykle na naszych stronach zamieszczam poszczególne artykuły oraz cały numer. Zapraszamy do lektury!

 

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów